Fizan » 14. Cilt » HAC

HAC

Diyanet Islam Ansiklopedisi 14. Cilt 382. Sayfa HAC Maddesi


Ozet:


HAC

(الحج)

Kutsal kabul edilen mekânları dinî maksatla ziyaret etme, İslâm’ın beş şartından biri.

Hac kelimesi İbrânîce’de hag şekl ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


B) İslâm’da Hac.

İslâmî kaynaklara göre haccın Hz. Âdem dönemine kadar uzanan bir geçmişi vardır. Bir kısmı İsrâiliyat’a dayanan bazı rivayetlere göre K ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


Hacla İlgili Fıkhî Hükümler.

Kur’ân-ı Kerîm, yoluna gücü yetenlerin hac görevini ifa etmesinin Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkı olduğunu belirtmekte ( ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


Haccın Hikmeti.

Hac, belirli fiillerin sadece Allah rızâsı için yapılmasından oluşan bir ibadettir. Kur’ân-ı Kerîm’de hac ibadetinin muhtelif safhaları hem ş ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Tarihçe. Hac Mekke’nin fethinden önce farz kılınmakla birlikte müşriklerle ilişkilerin iyi olmaması sebebiyle müslümanlar ancak fetihten sonra hacca gidebildiler. Hz. Peygam ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Osmanlı Dönemi. Osmanlılar, 1517’de Hicaz’ın yönetimini Memlükler’den devralmakla bütün İslâm dünyasını ilgilendiren hac organizasyonunun sorumluluğunu da yüklenmi ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Cumhuriyet Dönemi. Cumhuriyet kurulduğunda halk iktisaden zayıf durumda olduğu için hacca gidenlerin sayısı bir hayli azdı; ayrıca tek parti döneminde dinî eğitime ve ibadet ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Literatür. Kur’ân-ı Kerîm’de İslâm’ın dört temel ibadetinden namaz, oruç ve zekâttan mücmel ifadelerle ve ana hatlarıyla söz edilmesine karşılık haccın daha ayrı ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


Seyahatnâmeler.

Kur’an ve SÜnnet’teki seyahatle ilgili teşvikler yanında süratle gelişen fetihler sonucu İslâm dünyasının geniş bir coğrafyaya yayılması, ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.

---
HAC diyanet islam ansiklopedisi ilgili maddesi

Bize Yaziniz
Tüm Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Sitemizde sadece madde başlıklarının listesi yer almaktadır. Maddeler tıkladığında içerik TDV resmi websitesinin ilgili sayfadaki veriler gösterilmektedir.

Diyanet İslam

 

Son Bakilanlar
Secmeler