Fizan » 39. Cilt » TABAKAT

TABAKAT

Diyanet Islam Ansiklopedisi 39. Cilt 288. Sayfa TABAKAT Maddesi


Ozet:


TABAKAT

(الطبقات)

İslâm telif geleneğinde, sahasında tanınmış şahsiyetlerin biyografilerini konu edinen telif türü.

Sözlükte “üst ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

TEFSİR. Taşköprizâde Ahmed Efendi, diğer ilim dallarında olduğu gibi tefsir ve kıraat âlimlerine dair çalışmalar için de “ilmü tabakāti’l-müfessirîn” ve “ilmü ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

HADİS. Hadis ilminde “hadis ricâlinin ilk tabakasını oluşturan sahâbeden başlayarak daha sonraki dönemlerde birbirine yakın yaşlardaki râvilerin teşkil ettiği gruplar” ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

FIKIH. Fıkıh tarihinde birbiriyle irtibatlı iki tabakat literatürü ortaya çıkmıştır. Birincisi fıkıh mezhepleri tarihi içinde değerlendirilen, fakihlerin belirli türdeki ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

KELÂM. İtikadî mezhepler tarihinde kelâmı bir ilim dalı haline getiren Mu‘tezile’den beri Şîa, Havâric ve Ehl-i sünnet’in belirli kollarında kelâmcılarla ilgili tabak ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

TASAVVUF. İslâm dünyasında zühd ve tasavvuf hayatının yaygınlık kazanmasıyla birlikte III. (IX.) yüzyılın sonlarından itibaren zâhid ve sûfîlerin hayat hikâyelerini, f ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Osmanlı Dönemi. Osmanlı döneminde genel olarak bir kişiyi anlatan biyografi eserlerine “tercüme-i hâl”, birden fazla kişinin biyografisini içeren eserlere “terâcim-i ahv ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.

---
TABAKAT diyanet islam ansiklopedisi ilgili maddesi

Bize Yaziniz
Tüm Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Sitemizde sadece madde başlıklarının listesi yer almaktadır. Maddeler tıkladığında içerik TDV resmi websitesinin ilgili sayfadaki veriler gösterilmektedir.

Diyanet İslam

 

Son Bakilanlar
Secmeler