Fizan » 41. Cilt » TÜRKİYE

TÜRKİYE

Diyanet Islam Ansiklopedisi 41. Cilt 562. Sayfa TÜRKİYE Maddesi


Ozet:


TÜRKİYE

Topraklarının bir kesimi Avrupa’da, bir kesimi Asya’da bulunan Ortadoğu ve Akdeniz ülkesi.

I. FİZİKÎ ve BEŞERÎ COĞRAFYA

II. TAR ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

II. TARİH

XI. yüzyılda Anadolu’yu yurt edinen Türkler burada kurdukları devletleri daha çok kurucularının veya bölgenin adıyla anmışlardır. Türkiye adı Batı kay ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

III. KÜLTÜR ve MEDENİYET

1. Dil ve Edebiyat.

Dil: Cumhuriyet Dönemi. Türkiye Türkçesi’nin tarihi bakımından Osmanlı Türkçesi’nin son yıllarıyla Cumhu ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının farklı türlerde temel ve ortak özellikleri şunlardır: II. Meşrutiyet ve Mütareke dönemi yazarları C ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

2. Sanat.

Hat. İslâm medeniyeti çerçevesinde yer alan milletlerin çağlar boyunca kullandıkları İslâm yazıları aynı zamanda dinî duygu ve düşüncelerle işlenerek ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Geleneksel Türk El Sanatları. Genelde “insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla toplumun gelenek ve göreneklerine dayalı, basit alet, el emeği ve becerisiyle ort ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Mûsiki. Osmanlılar’da Tanzimat ve Meşrutiyet dönemleri, müzik üzerinden de izlenebilecek olan, Türk mûsikisinin üstünde geri dönülmeyecek bir üslûp ve tarz farklılaşma ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

Dinî Mûsiki. XIX. yüzyılın ilk yarısında özellikle devlet kademelerinde himaye görmeye ve teşvik edilmeye devam eden dinî mûsikiye asrın ikinci yarısında bu rağbetin yav ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

3. Eğitim Öğretim. Her kültür ve medeniyet kendi sosyal ve kültürel tarihinde, eğitim deneyimlerinde nasıl farklı aşamalardan geçmiş, evrimler yaşamış, özgün eserler o ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.

---
TÜRKİYE diyanet islam ansiklopedisi ilgili maddesi

Bize Yaziniz
Tüm Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Sitemizde sadece madde başlıklarının listesi yer almaktadır. Maddeler tıkladığında içerik TDV resmi websitesinin ilgili sayfadaki veriler gösterilmektedir.

Diyanet İslam

 

Son Bakilanlar
Secmeler